Trudność: 🟡 (średnie)
Jak uruchomić formularz WWW ułatwiający zbieranie danych?
By to zrobić, musisz mieć konto microsoft. Takie konto możesz założyć bezpłatnie na stronie www.office.com. Załóż konto i wróć tu.
W skrócie
- Utworzymy plik Excel o dowolnej nazwie. Plik musi być w trybie Autozapis.
- Utworzymy formularz WWW (z pytaniami różnego typu).
- W formularzu będziemy zbierać dane (udostępniając link).
- Przegląd i analizę danych możemy robić w naszym dokumencie Excel lub na stronie www formularzy.
A teraz krok po kroku

- Uruchom Excel i zapisz; pamiętaj, że musi być aktywny Autozapis.
- We wstędze Wstawianie, w grupie Tabele, rozwiń Formularze i wybierz Nowy formularz
- Excel wykona w kilka chwil parę czynności. Powiąże Twój dokument z Formularzem oraz otworzy ten formularz (w przeglądarce). Możliwe, że trzeba się będzie zalogować kontem Microsoft (tym samym, którym logujesz się do Office lub/i do www.office.com)
- Od teraz przez chwilę pracujemy w przeglądarce.
- Utwórz formularz. Dodaj pytania. Jest to dość intuicyjne. Nie bój się. Niczego nie zepsujesz 🙂
W moim przykładzie dałem pytania o imię, płeć i ocenę (obrazek poniżej). - Po utworzeniu formularza… zamknij przeglądarkę. Nie musisz niczego zapisywać.
- Przeglądarka się zamknie i wracamy do Excela. Zauważ, że w Twoim zeszycie pojawił się nowy arkusz ze stosownymi nagłówkami.

Zbieranie danych
Utworzone zostały dwie rzeczy: Arkusz oraz Formularz.
Jeśli chcemy zbieraćdane, to:
- We wstędze Wstawianie, w grupie Tabele, rozwiń Formularze i wybierz Wyślij formularz
- Uruchomi się strona forms.cloud.microsoft w przeglądarce (być może znów musisz się zalogować).
- Wybierz sposób udostępniania, np. link (skopiuj go i roześlij do respondentów.
Gotowe. Wszystkie odpowiedzi respondentów zobaczysz niemal natychmiast w swoim arkuszu, a tam możesz je analizować.