MS Excel – nazwy i szukanie

Trudność: 🟢 (łatwe)


Przed przystąpieniem do rozwiązania poniższego problemu warto zapoznać się z tym wpisem: MS Excel – nazwy komórek i obszarów wyjaśniono tam jak tworzyć proste nazwy pojedynczych komórek oraz obszarów.

W poniższym problemie wykorzystamy nazwy do szybkiego szukania informacji w tabeli. Ta metoda nie jest może bardzo praktyczna, ale ułatwia zrozumienie działania MS Excel, wiec warto się z nią zapoznać.

Pobierz powyższy plik i przejdź do arkusza Lista_1. Znajdziesz tam spis 93. imion wraz z miastami.

Nasz problem

Jak znaleźć miejscowość związaną z konkretnym imieniem? Jaka jest miejscowość np. Ludmiły?

Można oczywiście wykorzystać skrót klawiaturowy Ctrl + f (więcej o skrótach klawiaturowych: MS Excel – przydatne skróty klawiaturowe) ale takie podejście powoduje przewinięcie ekranu odległego wiersza. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie formuły WYSZUKAJ.PIONOWO() lub X.WYSZUKAJ() ale to wymaga cierpliwości i odrobiny wprawy… No to do brzegu…

Tworzymy nazwy

Pierwszym krokiem jest utworzenie nazw. Chcemy każde Miasto obok Imienia chcemy nazwać tym imieniem. Czyli np. nazwa Leon ma się odwoływać do komórki C5. A nazwa Dąbrówka do komórki C6. Dodatkowo chcemy kolumnę z miastami nazwać Miasta. Czy to oznacza zaznacza, że musimy każdą z tych komórek nazywać oddzielnie? Jeśli lubisz, to nikt Ci nie zabroni, ale lepiej zrób tak:

  • zaznacz komórki od B4 do C97 (szybkie zaznaczenie: kliknij na komórkę B4 i naciśnij Ctrl + a)
  • naciśnij na klawiaturze Ctrl + Shift + F3 (lub ze wstęgi Formuły w grupie Nazwy zdefiniowane wybierz Utwórz z zaznaczenia)

Właśnie kolumna z miastami została nazwana Miasta, a każde miasto zostało nazwane imieniem po lewej stronie. Gotowe 🙂

No to szukamy

W dowolnej pustej komórce wpisz =Filip Miasta (dowolne imię z listy, potem spacja i Miasta – ta spacja jest ważna!). Jako wynik takiej formuły dostaniesz nazwę miasta (Słubice) przypisanego do wybranej osoby (Filip).

Czy to nie cudowne?! Więcej takich cudów oczywiście na szkoleniu.