MS Excel – poruszanie się po arkuszu (myszka)

Trudność: 🟢 (łatwe)


Microsoft Excel jest dla ludzi leniwych. Ale to już wiecie. Tym razem coś dla miłośników myszek…Poznaj kilka metod, dzięki którym przyspieszysz swoje działania w arkuszu kalkulacyjnym.

Zanim pójdziemy dalej – przygotuj sobie arkusz wypełniony podobnie jak ten na obrazku (teksty, liczby, formuły, puste komórki).

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-1.png

Kliknięcie

Chwytasz myszkę w dłoń. Najeżdżasz na komórkę. Klikasz… Gotowe! Szybka metoda jeśli masz myszkę pod ręką.

Zwróć uwagę, że przed kliknięciem wskaźnik myszki musi mieć taką postać:

Tą metodą możesz przeskakiwać między komórkami. (1) Wskazujesz, (2) klikasz, (3) gotowe.

Nie zapomnij o pokrętle w myszce, które ułatwia szukanie odległych komórek.

A propos pokrętła… W niektórych myszkach można wcisnąć pokrętło (kliknąć nim), co przełącza myszkę w tryb przewijania. Jest to ekstremalnie niewygodne… ale nie ma zakazu korzystania z tego “ułatwienia”.

Kliknięcie i skok

Teraz trochę trudniejsze działanie. Najedź na krawędź aktywnej komórki. Wskaźnik myszki musi mieć taką postać:

i kliknij dwa razy. To powinno przenieść wskaźnik komórki do najbliższej wypełnionej komórki we wskazanym kierunku. Klikasz na dolną krawędź – przeskoczysz w dół. Klikasz na lewą krawędź – przeskoczysz w lewo.

Gładzik (touchpad)

Nie lubisz myszek? Klawiatury też nie lubisz? 😉 Nadal możesz skutecznie poruszać się po arkuszu. Jednak tu dużo zależy od oprogramowania gładzika. Wypróbuj na swoim gładziku poruszanie się po arkuszu jednym palcem, dwoma palcami, tapnij (czyli lekko stuknij w gładzik)…

W niektórych gładzikach można przy jego pionowej krawędzi (najczęściej prawej) jednym palcem przewijać arkusz – to też wypróbuj.