MS Excel – Tekst Jako Kolumny (VBA)

Trudność: 🔴 (trudne)


Tekst na kolumny można rozbić również przy pomocy VBA. Z tym poradnikiem stworzysz nową funkcję w MS Excel. To proste!

Na początek uruchom MS Excel. Naciśnij kombinację klawiszy ALT + F11 (lewy klawisz ALT) (więcej skrótów klawiaturowych znajdziesz tu).

Właśnie uruchomiłeś edytor VBA.

Z menu górnego wybierz Insert, a następnie Module.

Tekst Jako Kolumny (VBA)

Nowowstawiony Module kliknij dwa razy i wpisz:

Function PodzielToProszę(KomorkaDoRozdzielenia As Range, ZnakRozdzielajacy As String)

PodzielToProszę = Split(KomorkaDoRozdzielenia, ZnakRozdzielajacy)

End Function

Objaśnienia:

Function i End Function oznaczają początek i koniec Twojej funkcji. To co jest między tymi znacznikami będzie wykonywane przez Twoją funkcję.

PodzielToProszę – to nazwa Twojej funkcji. Może być dowolna. Tej nazwy będziesz używać w MS Excel. Warto więc by była łatwa do zapamiętania i kojarzyła się z czynnością, którą wykonuje.

KomorkaDoRozdzielenia – to zmienna (nazwa może oczywiście być inna), którą Twoja funkcja wykorzystuje do działania. Do tej nazwy “przypniemy” jakąś komórkę, dzięki czemu funkcja będzie wiedziała jaką komórkę rozbić na kilka komórek.

ZnakRozdzielajacy – nazwa może być dowolna. Ta zmienna przekazuje Twojej funkcji informację jakim znakiem rozdzielane są teksty w komórce.

PodzielToProszę = Split(KomorkaDoRozdzielenia, ZnakRozdzielajacy) – kluczowa linia całej funkcji. Mówimy komputerowi, że funkcja PodzielToProszę ma rozbić (Split) wskazaną komórkę (KomorkaDoRozdzielenia) kierując się konkretnyjm znakiem rozdzielającym (ZnakRozdzielajacy).

Zobaczmy to “w praniu”.

W dowolnej komórce wpisz formułę: =PodzielToProszę(B5;” “)

Zwróć uwagę, że wewnątrz formuły (jako jej parametry) wskazujemy komórkę z tekstem przeznaczonym do rozbicia oraz spację w cudzysłowie – jako znak, który jest między rozbijanymi tekstami).

Tekst Jako Kolumny (VBA)

W MS Excel 365 taka formuła sama “rozlewa się” na sąsiednie komórki zajmując tyle miejsca ile trzeba, by pokazać wszystkie elementy rozbitego tekstu.

Teraz wystarczy skopiować komórkę D5 w dół.


UWAGA!

To co zrobiłeś wymaga zapisania. Ponieważ w Twoim dokumencie znajduje się kod VBA, MS Excel będzie wymagał zapisania tego dokumentu w innym formacie.

UWAGA!

Twoja formuła będzie działać TYLKO W TYM skoroszycie. Jeśli chcesz, by formuła działała we wszystkich skoroszytach na Twoim komputerze, musisz z tej funkcji utworzyć dodatek lub zapisać makro w Skoroszycie Makr Osobistych.


Warto także zerknąć:

Microsoft Excel – Tekst Jako Kolumny (naprawianie liczb)

MS Excel – Tekst Jako Kolumny (naprawianie dat)

Microsoft Excel – Tekst Jako Kolumny (stała szerokość)

Microsoft Excel – rozbicie tekstu na kolumny